Zalety kotłów na pelletKotły na pelet są najbardziej przyjazne środowisku. Są też dość mocno skomputeryzowane i wydajne. Co jeszcze warto uświadomić sobie o tej metodzie ocieplania budynku, kto powinien zainteresować się nią i z jakiego powodu w nią inwestować?

Artykuł został stworzony na podstawie informacji ze strony www specjalistów w tej dziedzinie – firmy domusa.pl.

Dlaczego kotły na pelet są warte rozważenia?

Zainteresować się nimi powinien każdy, ponieważ ich użytkowanie jest niezmiernie ekologiczne, ale w głównej mierze domy, które nie posiadają dostępu do gazu ziemnego. Pellet jest mimo wszystko lepszym rozwiązaniem niż stosowanie węgla kamiennego.

  • Nie rozprzestrzenia on wcale dwutlenku węgla, co jest w zasadzie diabelsko ważnym bodźcem dzisiaj, kiedy to walczymy z globalnym ociepleniem.
  • Znaczna część kotłów na pelet spełnia wymagania energetyczno-emisyjne klasy 5.
  • Następną zaletą jest prawie kompletne zautomatyzowanie takich pieców. Nie musisz ich samodzielnie rozpalać czy dbać o dawkowanie i w razie potrzeby wygaszają się automatycznie. Jedyne o czym powinieneś myśleć to co kilka dni dorzucić pellet i posprzątać popiół z niego.
  • W sklepach wyszukamy też piece z opcjonalnym zasobnikiem CWU, na skutek czego możliwe będzie ogrzewanie wody.
  • Kotły na pellet są korzystniejsze cenowo przy użytkowaniu niż te na olej czy gaz LPG . Ich cena jest porównywalna do tych zasilanych gazem ziemnym, ale tak jak wspominaliśmy – jest to rozwiązanie idealne dla domów, gdzie ten nie jest doprowadzony.

Jak dużo naszej uwagi potrzebuje kocioł na pellet?

Piece zasilane pelletem zazwyczaj mają tylko jeden guzik, który ma za zadanie uruchomić cały sprzęt. Pozwala to na rozpalenie kotła, włączenie wentylatora i podajnika paliwa w tym samym czasie.

Kotły na pellet są chyba maksymalnie zautomatyzowanymi piecami dostępnymi na rynku. Są wyposażone w system samoczynnego podpalania i same porcjują sobie paliwo. Istnieją też kotły, którymi można kierować za pomocą aplikacji w telefonie. Dzięki temu jedyny obowiązek jaki nas przy nich czeka to dorzucanie pelletu. Moment, w którym konieczne jest robienie tego zależy od gabarytów kotła jaki kupiliśmy – najczęściej będzie to mniej więcej 3-5 dni.

Oczywiście od razu po zakupie powinno się poprawnie skonfigurować piec na pellet, tak żeby nie spalał za dużo paliwa oraz powietrza. Aspekty te wpływają na moc i wielkość spalania pieca. Najważniejszymi parametrami, na które należy zwrócić uwagę są między innymi temperatura kotła i zasilania instalacji grzewczej i wydajność podajnika paliwa. Jeżeli nie potrafimy samodzielnie ustawić dobrze pieca, lub nie jesteśmy pewni czy zrobiliśmy to dobrze – poprośmy o pomoc fachowca. Czasem warto zapłacić kilka groszy i upewnić się, że wszystko funkcjonuje poprawnie, niż martwić się zbyt dużym spalaniem, brakiem ogrzewania w domu albo awariami.

Pelet jest bardzo wygodny. Wykonany jest z odpadów po przetwarzaniu drewna. Mowa tu o trocinach, zrębkach i wiórach, które są połączone w nieduże walce i kulki. W związku z tym jest o wiele czystszy niż węgiel, z tego powodu pieca nie musisz myć bardzo często, a popiół z pelletu jest nieszkodliwy. Dodatkowo ze względu na jego wielkość i kształt super łatwo się go dozuje.

O czym pamiętać przed kupnem kotła na pellet?

Przede wszystkim sprawdźmy ile mamy dostępnego miejsca na ustawienie pieca. Kotły mają najróżniejsze rozmiary w zależności od mocy, wielkości zbiornika czy też dodatków, jakich do niego chcemy.

Po drugie niezbędne jest sprawdzenie czy nasz komin jest odpowiednich rozmiarów. Producenci żądają minimalnych gabarytów komina. Dodatkowo niezmiernie istotny jest dostęp do wentylacji wywiewnej i nawiewnej. Kocioł ma obowiązek posiadania ciągłego dostępu do świeżego powietrza.

Dosyć istotne jest sprawdzenie jaką gwarancję ma nasz wypatrzony kocioł i w jakich lokalizacjach na wszelki wypadek są serwisy naprawcze.

Na rynku znajdziemy kotły na sam pelet, ale również takie, w których miesza się pellet i ekogroszek. Zwróćmy uwagę jaki piec kupujemy, gdyż palenie ekogroszku w piecu, który nie jest do tego przeznaczony może nie skończyć się się dobrze.