Parkiet czy panele? Wady i plusy tych rozwiązań w Twoim domuSzeroki wybór

Bardzo istotną kwestią podczas urządzania domu lub mieszkania jest z pewnością wybór podłogi do poszczególnych pomieszczeń. Rodzajów jest bardzo dużo, zaczynając od wykładzin, a skończywszy na kafelkach. Co bardziej wymagające osoby, które w szczególności uwielbiają klasyczne rozwiązania, na pewno skupią się jednak na drewnianych podłogach. Najczęściej jest się wtedy przed wyborem: zdecydować się na parkiet czy panele?

Istota pielęgnacji

Zanim przejdziemy do poszczególnych wad i zalet obu alternatyw, należy położyć duży nacisk na fakt, że niezależnie od tego, czy wybierzemy panele, czy parkiet, powinniśmy zaopatrzyć się w lakier do podłogi. Jest to podstawa odpowiedniej pielęgnacji drewna, znajdującego się pod naszymi stopami.

Co wybrać?

Parkiet jest rozwiązaniem znacznie droższym, ale przy tym bardzo trwałym. Cena paneli może być nieco bardziej kusząca, ale tutaj musimy zdawać sobie sprawę z niezbyt przyjemnej akustyki oraz tego, że panele są o wiele mniej wytrzymałe, przez co mogą starczyć na kilka lat mniej. Warto więc podjąć wybór na podstawie ilości pieniędzy, jakie posiadamy na ten zakup i wymagań w kwestii wyglądu oraz wytrzymałości. Należy również wiedzieć, że parkiet jest bardziej wymagający względem podłoża, na którym się znajduje.