Okna z drewna czy z plastiku?Jeżeli zastanawiałeś się swego czasu nad wymianą okien, albo rozpocząłeś projektować dom i musisz wybrać jakie ramy okienne zamontować, to dobrze trafiłeś. Z pewnością wiesz, że na rynku są różne modele okien. Dzielimy je ze względu na sposób montowania, otwierania i zastosowanie, lub na materiał wykonania. Wyróżniamy więc okna plastikowe i drewniane, które mogą dzielić się na tradycyjne, dachowe i balkonowe. Skoncentrujmy się jednak na surowcu i sprawdźmy, jaki produkt jest dla Ciebie lepszy.

Styl rustykalny i okna drewniane, czy nowoczesny z oknami z plastiku?

Okna plastikowe są ogólnodostępne i ze względu na sposób wytwarzania dostaniesz je tylko w uniwersalnych wymiarach. Zazwyczaj są białe, ale w sklepach dostępne są farby i okleiny, które umożliwiają metamorfozę i zgranie ich z wnętrzem. Okna z PCV będą więc doskonałe do stylu loftowego i nowoczesnego.

Okna drewniane wyróżniają się naturalną formą. W zależności od rezultatu jaki zamierzasz uzyskać możesz wykorzystać najpopularniejsze drewno sosnowe albo zastanowić się nad bardziej luksusowym świerkiem lub modrzewiem.

Jeżeli przymierzasz się do zakupu okien drewnianych to wiedz, że świetnie wpasowują się w rustykalny styl i współgrają z drewnianymi detalami budynku. Oprócz tego okna drewniane możesz wykonać w każdym kształcie i rozmiarze. W przeciwieństwie do okien plastikowych są idealne do dużych przeszkleń.

W Pruszkowie postaw na Krakok.

Okna plastikowe – minimalizm czy przeciętność

Jeżeli dalej zadajesz sobie pytanie, które okna wybrać to na pewno przykuje Twoją uwagę aspekt finansowy. Cena okien z PCV niewątpliwie wygląda bardziej korzystnie. Ramy są wytrzymałe i funkcjonalne, nie ma potrzeby ich restaurować. Okna są rzecz jasna odporne na wilgoć i pozostałe warunki pogodowe. Niestety w sytuacji użycia ram z materiału sztucznego, nie mamy możliwości ich naprawy. Jeżeli okna zużyją się, albo ulegną zniszczeniu, będziesz zmuszony kupić nowe. Oprócz tego powinieneś wziąć pod uwagę, że potrafią one zmienić kształt pod wpływem zmian temperatury albo zżółknąć w wyniku nadmiernego nasłonecznienia.

W Otwocku i Mińsku Mazowieckim fachowcy od okien to stolares.eu.

Na co zwrócić uwagę przy oknach drewnianych

Ponieważ znamy już plusy i minusy plastiku to spójrzmy również na okna drewniane. Ramy charakteryzują się dużą trwałością, są sztywne, nie naprężają się i są bardzo łatwe w naprawie. Drewno zdecydowanie lepiej niż PCV znosi różnicę temperatur i zapewnia lepszą izolację akustyczną.

Okna drewniane też posiadają wady. Największą różnicą między nimi a plastikami jest to, że trzeba je konserwować. Drewniana rama przynajmniej trzykrotnie w ciągu roku musi być oczyszczona z kurzy i zabezpieczana pastą dedykowaną do drewna. Raz w roku wymagane jest skontrolowanie stanu lakieru i potencjalnych defektów. Drewno za to, w przeciwieństwie do PCV nie ma w zwyczaju odkształcać i odbarwiać się. Pamiętaj, że jeżeli odpowiednio zadbasz o materiał i będziesz regularnie konserwować produkt, to okna będą Ci służyć nawet kilkadziesiąt lat.

Zanim podejmiesz decyzję przeanalizuj, czy wolisz wydać mniejszą sumę, ale w niedalekiej przyszłości być gotowym na ponowną wymianę. Może jednak chcesz zapłacić 10-15% więcej i zainwestować w trwały i ekologiczny materiał. Równie ważny jest czas jaki poświęcisz na pielęgnację ram. Jeżeli przewidujesz, że nie znajdziesz chwili na regularne czyszczenie i konserwację, pomyśl, czy nie lepiej zainwestować w okna plastikowe i pomalować je tak aby pasowały do wystroju wnętrz.