Ogrzewanie domu – wybrać pellet czy wlęgiel?Przed tymdylematem zostaje postawionych masa użytkowników, zdania są podzielone, a pośród konsumentów znajdą się entuzjaści zarówno pelletu, ekogroszku jak też popularnego węgla. jaki czynnik powoduje że decyzja jest taka skomplikowana a opinie podzielone? Dziś pokażemy Ci zalety i wady wszystkich metod opału.

Pomoże Ci to podjąć właściwą decyzję, która forma opalania będzie dla Ciebie idealna. Polecimy Ci także popularnych, zaufanych producentów proponujących wysokiej jakości surowce opałowe. By dowiedzieć się więcej o metodach opału przeczytaj ten materiał.

Co opłaca się bardziej – węgiel czy pellet?

Do niedawna wielką przewagę w tej kwestii posiadał węgiel. Jako często stosowany środek opałowy przez dziesiąciolecia wiódł prym i zdobył dużą ilość zwolenników. Jednakże w ostatnim czasie szala przechyla się na korzyść alternatywnych metod opałowych takich jak pellet. Po zwyżce cen za węgiel używanie go nie jest już tak korzystne cenowo, zwłaszcza iż jego wydajność wcale znacząco nie różni się od innowacyjnych metod.

Właśnie ze względu na cenę pellet szybuje w tabelkach popularności. Ze względu na proces jego pozyskiwania producenci tacy jak Pelleton, Olczyk, Dankros, Olimp Stelmet, Smile, Trak czy Zator mają możliwość zaproponować korzystną cenę. Pellet stworzony jest trocin które zostały po produkcji, są one sprasowane w finalny produkt. Jest to mniej utrudniony oraz tańszy sposób niż wydobywanie węgla drzewnego lub kamiennego a a do tego bardziej przyjazny dla środowiska, gdyż zużywa się odrzuty. Tworzenie pelletu nie przyczynia się do wycinki terenów zielonych czy eksploatowania naturalnych złóż tak jak w przypadku węgla.

Wartość opałowa

Węgiel jest uznawany za najbardziej wydajną formę opału. Wydajność opałowa węgla może wynosić nawet 20 MJ/kg, lecz dużo zależy od jego jakości. Zwykle im więcej zapłacimy , tym lepszą klasę węgla dostaniesz. W tej kwestii pellet niewiele jednakże odbiega od popularnego  węgla. Poprawiając sposób produkowania dystrybutorzy Pelleton, Olczyk, Dankros, Olimp Stelmet, Smile, Trak i Zator zdołali uzyskać wartość opałową podobną do węgla a do tego bardziej pewną, zawsze wiesz czego możesz oczekiwać od produktu, który kupujesz. 

Ile popiołu zostaje po spalaniu?

W tej konkurencji absolutnym zwycięzcą jest pellet. Jest to znacząco bardziej czysty i wygodniejszy sposób opału niż węgiel. Zawartość odpadów w wyniku spalania pelletu okazuje się wyjątkowo niska i dochodzi do 1%, podczas gdy węgiel dobiegać może od 5 do 10 %. To pokazuje skalę zanieczyszczeń, jakie produkuje węgiel. A przecież nie wyłącznie o ilość czasu poświęconego na czyszczenia pieca chodzi. Masa pozostałości po spalaniu to także wpływ na atmosferę i czystość powietrza. Palenie węglem znacznie dokłada się do zanieczyszczenia środowiska, w którym, żyjemy. Nie istnieje żaden powód, żeby decydować się na tę metodę palenia, nie tylko wymaga większego nakładu czasu podczas codziennego używania, ale też węgiel nie jest tak czysty i komfortowy w użytkowaniu jak pellet.

Jeśli po dzięki temu tekstowi utwierdziłeś się w tym, która forma opału jest dla ciebie najkorzystniejsza, zachęcamy do zapoznania się z ofertą producentów opału, takich jak Pelleton, Olimp, Stelmet bądź Trak, których produkty możesz nabyć w http://peleton.net.pl/.