Na czym polega deratyzacja?Co oznacza termin deratyzacja?

Najłatwiej jest powiedzieć, że deratyzacja polega na tępieniu myszy i szczurów. Gryzonie rozmnażają się w przerażająco szybkim tempie, a niestety są nosicielami poważnych chorób i sieją spustoszenie w piwnicach albo co gorsza w ścianach, zjadają kable i niszczą rury .

Deratyzacja może być chemiczna i mechaniczna, możliwe jest także łączenie obydwu metod co może dać lepszy rezultat. Deratyzacja chemiczna bazuje na substancjach trujących, które układane są w miejscach gdzie myszy są najczęściej. Trutki mogą być w formie ziaren, żeli i granulatów. Wszelkie substancje są bardzo zabezpieczane przed innymi zwierzętami i ludźmi oraz odpowiednio oznakowane. Deratyzacja mechaniczna polega na umieszczeniu odpowiednich pułapek, wabików albo lepów, które łapią gryzonie. Sama w sobie nie uśmierca szkodników.

Czego należy przypilnować przeprowadzając deratyzację?

Warto nie dopuszczać dzieci i zwierząt do pułapek i trutek na gryzonie. Najbardziej narażone na zatrucie są polujące na myszy koty. Gryzonie, które zjedzą truciznę zaczynają być ospałe, jednak wciąż ruszają się. Z tego powodu kot szybciej może je złapać, skutkiem tego jest zatrucie się pupila. Warto więc dokładnie zamknąć przed psami i kotami wszystkie gabinety, w których rozłożone są trutki, a jeżeli tylko możemy to zawieźmy zwierzaka na kilka dni do bliskich.

Kto jest odpowiedzialny za przeprowadzenie deratyzacji?

Każdy zarządca i właściciel nieruchomości ma obowiązek przeprowadzić deratyzację w sytuacji kiedy w budynku zaczynają pojawiać się gryzonie. Wynika to z przepisów – wspomina o tym Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi. Jeśli mieszkasz w bloku, to o deratyzację części wspólnych nie musisz się martwić, ponieważ wchodzi to w zakres kompetencji administracji albo wspólnoty mieszkaniowej. 

Każda gmina ma dodatkowo własne przepisy, które mówią z jaką częstotliwością trzeba przeprowadzać odszczurzanie. W Warszawie niezbędne jest to dwa razy w roku – w miesiącach kwiecień-maj i listopad-grudzień. W tym celu zgłoś się https://24dezynsekcja.pl/deratyzacja-warszawa/. Przedsiębiorstwo to działa na obszarze takich dzielnic Warszawy jak Bielany czy Praga.

Pamiętaj, że nie warto zwlekać z pozbywaniem się szkodników. Przede wszystkim niewykonanie deratyzacji w odpowiednich terminach jest wykroczeniem i może skończyć się to na grzywnie. A po drugie, myszy i szczury są ogromnym kłopotem i im dłużej będziesz zwlekać z pozbyciem się ich, tym dłużej będzie to trwało. Przy większym problemie polecamy Ci znaleźć profesjonalną firmę, którą z łatwością znajdziesz w Warszawie.