Kruszywa – jakie mają zastosowanie i zaletyPrzy takiej mnogości kruszyw łatwo się pogubić. Jaki jest najlepszy do Twojego projektu? Dowiedz się więcej o kruszywie budowlanym i do czego jest powszechnie używane.

Kruszywo – co to jest?

Kruszywo to termin używany do opisania sypkiego materiału gruboziarnistego do średnioziarnistego. Najczęstsze rodzaje kruszyw to: tłuczeń kamienny, żwir, piasek. Kruszywa odróżniają się surowcem, z którego pochodzą i wielkością kamienia, a każdy gatunek ma inne użycie. 

Rodzaje kruszywa

Można rozróżnić gatunki kruszywa na naturalne i sztuczne. 

Naturalne to minerały, które zostały stworzone w wyniku erozji skał lub zostały uzyskane przez fizyczne skruszenie skał. Poddawane są one uszlachetnieniu, czyli czyszczeniu z mniejszych ziaren.

Sztuczne także mają pochodzenie mineralne, ale poddawane są one recyklingowi oraz obróbce termicznej, dzięki czemu tworzy się nowe kruszywa takie jak, np. keramzyt. Jeśli zamierzasz kupić kruszywa w Trójmieście to postaw na Polgravel. Znajdziesz tam wszystkie gatunki omawianych kruszyw.

Zastosowanie kruszywa

W branży budowlanej kruszywa najczęściej wykorzystuje się do stworzenia mieszanek betonowych. Stanowią one do 70% całej objętości betonu. W zależności od gatunku betonu wykorzystujemy różne rodzaje kruszyw. Do tworzenia standardowego betonu używamy, m.in. bazaltu. W przypadku mieszanki ciężkiej wykorzystujemy, np. magnetyt. Do tworzenia lekkiego betonu odpowiedni jest węglanoporyt lub keramzyt. Szeroko wykorzystywany jest także piasek, między innymi do mieszania zapraw murarskich. Jeśli szukasz kruszywa na terenie Trójmiasta, producent Polgravel zapewni ci szeroki wybór.

Jakie rodzaje kruszyw do Twojego projektu?

Zależnie czego wymaga Twój plan, czy będzie to budowa domu, lub też ozdobienie ogrodu, kruszywo budowlane ma szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je nie tylko do prac budowlanych, ale możesz go użyć także jako ozdoby stawu. Często do tego celu wykorzystywane są otoczaki, które nadają naturalnego wyglądu. Kamienie i żwir często stosowane są do aranżacji ogrodu. Wypełniając nimi przestrzeń, zabezpieczamy glebę przed chwastami i dajemy ciekawe tło naszym roślinom. Do utwardzenia podjazdu możesz użyć żwiru lub piasku, zapewni ci to stabilne twarde podłoże i prawidłowe odprowadzenie wody. Polgravel kruszywa Trójmiasto dostarczy ci surowiec dopasowany do twoich potrzeb.