Jakie schody wybrać? – przegląd rodzajów i kształtówSchody to główny element łączący kondygnacje, stosowane są standardowo we wszystkich rodzajach budynków, zarówno tych użytku publicznego jak i mieszkalnych. Gdy korzystamy z nich codziennie ważne jest to, by były komfortowe i przede wszystkim bezpieczne. W tym artykule przedstawimy Ci rodzaje schodów oraz materiały, które możesz wykorzystać do ich budowy. 

Źródło informacji: www.stolmark.pl – producet schodów Gdynia.

Podstawowe kształty rodzaje schodów

Schody jednobiegowe

Schody jednobiegowe są tanie i proste do wykonania, jednak mają też swoje wady. Przez brak spoczników są trudne do pokonywania, zwłaszcza dla ludzi starszych. Ich wadą są też gabaryty, ponieważ zajmują sporo miejsca. Najlepiej zastosować je do łączenia niskich pięter, czy na przykład antresoli.

Schody dwubiegowe

Schody dwubiegowe to powszechne rozwiązanie. Zajmują stosunkowo mało miejsca, a przy tym są bardziej komfortowe od tych jednobiegowych przez dodanie spocznika. Najczęściej można zobaczyć je na klatkach schodowych, gdzie ważne jest, aby wielu użytkowników w różnym wieku mogło je z łatwością pokonać.

Schody łamane

Wybranie schodów łamanych umożliwia wykonanie niewielkiego otworu w stropie. Posiadają tę samą zaletę co schody dwubiegowe, są mniej męczące dla użytkownika przez dodanie spocznika pomiędzy biegami znajdującymi się pod kątem 90 stopni.

Schody wachlarzowe

Schody wachlarzowe to rozwiązanie bardzo ciekawe, lecz by były wygodne należy pamiętać, aby ich krzywizna nie była zbyt mała. Zajmują dość dużo przestrzeni, więc polecamy zastosowanie ich w większych wnętrzach.

Schody kręcone

Schody kręcone to najmniej funkcjonalny typ, ale kiedy mamy mało miejsca przeważają nad innymi wariantami schodów. Dzięki konstrukcji opartej na słupie, do którego przymocowane są stopnie, możemy umieścić je w każdym miejscu. Następnym ich plusem jest prędkość wykonania. Można je kupić w formie gotowych elementów do samodzielnego montażu.

Materiały i budowa stopni – Wskazówki i inspiracje

W budynkach jednorodzinnych najczęściej widzi się konstrukcję żelbetową, która zostaje stworzona już na etapie budowy domu. Daje ona wiele możliwości wykończenia. Często używa się do tego celu drewna i płytek ceramicznych.

Bardzo rozpowszechnionym rozwiązaniem w ostatnich latach są schody dywanowe, które dzięki temu, że nie mają widocznych podpór wydają się unosić, a ich plusem jest spora przestrzeń pod biegami którą możemy urządzić na różne sposoby.

Powinniśmy zadbać, by materiał, którym wykończone są stopnie był antypoślizgowy, a biegi miały prawidłową szerokość.