Jakie są rodzaje linii kroplujących?Linia kroplująca opiera się na powolnym podlewaniu ziemi. Jest to rurka z tworzywa sztucznego, którą przyczepia się do źródła wody. Dawkuje ona wodę bezpośrednio do systemu korzeniowego. Dzięki takiej technice możesz oszczędzić czas, jak również pieniądze, ponieważ jest to bardzo opłacalny system podlewania.

Partnerem wpisu jest przedsiębiorstwo Watermil – linie korplujące.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze linii kroplujących?

Nawadnianie z wykorzystaniem linii kroplujących jest bardzo często wykorzystywane przy grządkach oraz warzywniakach. Nieraz możemy to zobaczyć przy krzakach, iglakach oraz drzewkach owocowych. Dzięki temu, że jest bardzo trwałe jest wykorzystywane również w sadach i szklarniach.

Jesteśmy w stanie wyróżnić linie kroplujące z kompensacją ciśnienia, oraz linie bez kompensacji. Zależnie od tego, co planujesz nawadniać, będziesz musiał posłużyć się wieloma modelami nawadniania.

Warto również napomnieć o tym, jaki rozstaw emiterów powinniśmy wybrać. Dobrze jest przystosować go do konkretnej plantacji, na którą będziemy zakładać linię kroplującą. Jeżeli nasze drzewka owocowe są posadzone co 1m, to kupujemy linię z rozstawem co 50cm. Na skutek tego korzenie nie rozrosną się tylko w jedną stronę, ale rozwiną się równomiernie.

Czym charakteryzują się linie kroplujące bez kompensacji ciśnienia?

Linie kroplujące bez kompensacji cechują się prostotą i niską ceną. To narzędzie jest regularnie używane przy podlewaniu upraw. Odpowiednio spełnia się na płaskiej i niewielkiej przestrzeni bowiem im dalej od źródła wody, tym parcie jest mniejsze. Dobrze poradzi sobie w sytuacji kiedy oddalenie roślin od siebie jest takie, że na początku mamy te wymagające dużo wody, a im dalej, tym bardziej lubiące suszę.

Ważną cechą tego produktu jest to, że im większe ciśnienie nastawimy w kranie, tym większe będzie w linii kroplującej.

Linie kroplujące z kompensacją ciśnienia

Linie kroplujące z kompensacją ciśnienia warto zorganizować do plantacji, gdzie potrzebujemy zrobić linię dłuższą niż 100 m, albo na skarpach. Co ważniejsze ten produkt sprawdzi się przy uprawach gdzie chcemy, żeby wszystkie rośliny dostawały dokładnie taką samą ilość wody. Dzięki takiemu rodzajowi linii kroplującej na całej długości rurki woda ma porównywalne ciśnienie. Ten model jest w głównej mierze spotykany na wielkich polach.

Pamiętajcie, że największa długość ciągu zależy od wytwórni. Jest to spowodowane wieloma aspektami, przykładowo jest to średnica rurki – im większa średnica tym dłuższe ciągi możemy ułożyć a także rozstaw emiterów – im większy rozstaw tym dłuższe ciągi będziemy mogli zrobić.

++++++++++

Linie kroplujące są często stosowane w uprawach rolnych. Firma Watermil zna ten świat od podszewki, ze względu na długi staż w branży. Podejmij świadomy wybór w oparciu o rzetelne informacje, przy jednoczesnej gwarancji, że cena nie nadwyręży budżetu. Producent zadbał, aby jego wyrób był najwyższej jakości i spełniał oczekiwania klienta. Nawodnienie roślinności jest bardzo ważne, ponieważ jest to jedna z podstawowych rzeczy potrzebnych im do przetrwania.

Każdy ma inny powód na zastosowanie tego typu rozwiązania. Część osób jest zbyt zajęta na tego typu rzeczy inni musieliby poświęcać bardzo dużo czasu na zadbanie o rośliny na tak dużej powierzchni. Przy podejmowaniu decyzji o zakupie linii kroplującej dużo osób sugeruje się zaoszczędzonym czasem i wygodą.

W skład linii kroplującej wchodzi rura polietylenowa z włożonymi kroplówkami, która układa się w otoczeniu roślin. Gwarantuje to równomierne nawodnienie, a także jest nośnikiem nawozu. Ten system pozwala także zaoszczędzić energię oraz wodę. To nie koniec dobrych stron, linia kroplująca nie stwarza także środowiska chorób grzybiczych, dzięki czemu możesz być spokojny o swoje uprawy.

Na początku musisz zwrócić uwagę czego oczekujesz od instalacji do nawadniania roślin. Jest to automatyczny system, który podlewa strefę korzenną z bardzo dużą precyzją. Rośliny otrzymują  stałe niewielką dawkę wody. Jest to optymalne rozwiązanie, ponieważ rośliny mają do niej stały dostęp w odpowiedniej dawce. Są dwie możliwości przy wyborze rodzaju linii kroplującej.

Jest różnica pomiędzy liniami w kompensacji ciśnienia. Linie, które nie mają kompensacji ciśnienia działają w ten sposób, że gdy wzrasta ciśnienie to proporcjonalnie rośnie wydajność kroplownika. Jest to prosto zbudowany produkt, który spełni bardzo dobrze swoją najważniejszą funkcję.  W przypadku tej linii ważna jest odległość, ponieważ musisz mieć na uwadze, że im dalej źródła wody tym mniejsze jest ciśnienie. W drugim modelu, gdy linia posiada kompensację ciśnienia to bez względu na poziom ciśnienia wydajność jest stała. Ten model różni się poziomem innowacyjności od poprzedniego ze względu na element kompensujący ciśnienie. Posiada on także emitery zapewniające taki sam wypływ wody na całej długości. To, który zestaw kroplujący jest bardziej funkcjonalny dla Twojej działki zależy od rozstawu sadzonek i Twoich wymagań.