Jak nauczyć się jeździć na rolkach?Rolki to rodzaj aktywnego wypoczynku, który zdobywa coraz więcej zainteresowanych. Wyjście na rolki może być dobrą okazją do spotkań towarzyskich w plenerze. Rolki mogą także być intensywnym treningiem lub wyciszającą okazją do wypoczynku.

Na przeciw rolkarzom wychodzi także coraz więcej gmin tworząc nowe trasy. Powstają też szkoły, których celem jest nauka jazdy na rolkach. Wszystkie te elementy sprawiają, że dyscyplina ta zyskuje na popularności.

Jak w związku z tym zaczać swoją przygodę z rolkami? Jakie korzyści płyną z jazdy na rolkach? Jak trudna jest nauka jazdy na rolkach?

Kto raz spróbuje, ten się zakochuje – o zaletach jazdy na rolkach

Jazda na rolkach może dawać frajdę na wielu płaszczyznach. Jest to na tyle uniwersalna dyscyplina, że niemal wszyscy bez względu na wiek mogą znaleźć w niej coś dla siebie.

Jest to świetna idea pod kątem imprez towarzyskich. Wspólne pokonywanie kolejnych kilometrów ma moc by zbliżyć do siebie towarzystwo. Podobnie jak wspólna nauka jazdy na rolkach – jest to możliwość sympatycznego spędzenia czasu we wspólnym gronie.

Rolki, w zależności od intensywności mogą też być wymagającym treningiem dla mięśni nóg. Jeżdżąc nawet na niskich obrotach spalane jest mnóstwo kalorii, co jest korzystne dla zdrowia i samopoczucia.

Nauka jazdy na rolkach jest warta przemyślenia, gdy chcemy się odpocząć. Rolki świetnie wpływają na układ nerwowy, dzięki czemu redukują stres, który mógł powstać w wyniku np. trudnego dnia w pracy czy w szkole. Endorfiny wytwarzane dzięki tej formie aktywności fizycznej dają kopa do działania i dbają o nasze zdrowie psychiczne.

W związku z tym, jeśli jeszcze nie umiesz jeździć na rolkach – trzeba się nauczyć. Nauka jazdy na rolkach i szlifowanie techniki początkowo bywa trudne. Jednak jest to umiejętność będąca w zasięgu absolutnie każdego.

Co należy wiedzieć zanim zaczniemy jeździć na rolkach?

Po pierwsze jest to sport, którą trzeba polubić – w innym wypadku człowiek nie będzie czerpał z tego frajdy. Na początek zatem dobrze jest wypożyczyć parę rolek, ochraniacze na kolana, łokcie oraz kask i samemu się przekonać.

Oczywiście początki bywają być niełatwe. Dlatego też warto pierwsze szlify zbierać pod okiem doświadczonych rolkarzy. Nauka jazdy na rolkach prowadzona przez osoby z doświadczeniem bez wątpienia będzie przyjemniejszym doświadczeniem niż samodzielne próby.

Jedną z pierwszych czynności, których uczyć nas będą instruktorzy będzie nauka bezpiecznego upadania. Brzmi średnio? Być może, jednak nawet doświadczeni rolkarze muszą być na upadki przygotowani. Szczególnie kiedy nauka jazdy na rolkach jest na wczesnych etapach trzeba być gotowym na liczne wywrotki.

Istotnym elementem nauki jazdy na rolkach jest przyjęcie odpowiedniej pozycji wyjściowej – tułów lekko pochyla się do przodu, a nogi delikatnie ugina w kolanach. Pozwala to na utrzymanie równowagi.

Nauka jazdy na rolkach, jak i sama jazda powinna być poprzedzona rozgrzewką. Rozgrzane ciało jest efektywniejsze i lepiej radzi sobie z wysiłkiem. Ponadto unikamy w ten sposób ewentualnych kontuzji.

Chcesz jeździć na rolkach? Zaufaj fachowcom!

Wszystkie nabyte podczas nauki umiejętności będą później przez nas wykorzystywane w ruchu miejskim. Trzeba zatem się mocno napracować by nauka jazdy na rolkach była skuteczna.

Z pomocą przychodzą nam profesjonalne ośrodki, gdzie pod okiem specjalistów można zbierać doświadczenie. Wsparcie od osoby zaznajomionej z rolkarskim światem powinno sprawić by uczeń się nie zniechęcał nawet w razie początkowych niepowodzeń.