Błędne przekonania na temat paneli fotowoltaicznychFotowoltaika jest ostatnio jednym z bardziej popularnych Odnawialnych Źródeł Energii. Przez wzrost popularności, znacznie częściej mówi się o fotowoltaice nie tylko w gronie specjalistów, ale też między znajomymi, którzy potencjalnie mogą być zainteresowani inwestowaniem w takie metodę. Im wątek jest bardziej powszechny, tym bardziej obrasta we wszelkiego rodzaju nieprawdziwe informacje. Istnieje duża liczba niedowiarków, którzy rozpowszechniają nieprzychylne plotki poddające pod wątpliwość kwestie opłacalności, wytrzymałości albo ilości energii, jaką będziemy mogli pozyskać. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? Dziś spróbujemy rozwiać wszelkie wątpliwości jak też odeprzeć zarzuty stawiane przez niedowiarków.

Artykuł powstał na podstawie infromacji ze strony www firmy Imigo, fachowców świadczących usługi na terenie takich miejscowości jak Katowice, Gliwice czy też Bielsko Biała.

Polska nie jest odpowiednio nasłoneczniona

To jeden z pierwszych mitów, jaki niestety skutecznie odstrasza ewentualnych inwestorów. Ludziom w Polsce wydaje się, że ze względu na długa zimę i dużą ilość pochmurnych dni panele słoneczne nie nie będą w stanie wygenerować wystarczającej ilości energii. Mapy nasłonecznienia mówią przeczą temu. Oszacowano, że w Polsce posiadamy około 1000kWh/m2, co znaczy, iż nie ma żadnych obaw, by inwestować w panele fotowoltaiczne na terenie Polski.

Inwestycja w fotowoltaikę jest nieopłacalna

Jest to mit, który odstrasza osoby zainteresowane instalacją paneli fotowoltaicznych. Co, gdy po wydaniu pieniędzy okaże się, że jesteśmy stratni? Naturalnie jest to nieuzasadniony lęk. Dzisiaj jest wielki wybór przeróżnych ulg i dopłat, które zmniejszają cenę inwestycji w fotowoltaikę. Dodatkowo, według szacunków, średnia instalacja fotowoltaiczna zwraca się po około 5-7 latach. Powinno się także wziąć pod uwagę rosnące ceny prądu. Tym bardziej warto postawić na niezależność od zewnętrznych dostawców energii.

Do montażu instalacji fotowoltaicznej potrzebne są pozwolenia

Według prawa budowlanego na montaż paneli słonecznych o mocy elektrycznej wynoszącej do 40 kW, pozwolenia na montaż nie będą potrzebne. Może się zdarzyć, iż ze względu na inwestycję w fotowoltaikę będzie konieczna ingerencja w konstrukcję poszycia dachowego. To oczywiście może się wiązać z koniecznością uzyskania pozwolenia.

Panele słonecznie nie działają zimą

Działanie paneli słonecznych nie jest ograniczona tylko do niektórych części roku. Gdy zainstalujemy panele fotowoltaiczne nie powinniśmy martwić się, że nie będą one działały zimą. Fotowoltaika funkcjonuje przez okrągły rok, choć jak można się domyślić zimą ma mniejszą wydajność. Dzieje się tak dlatego, że zimą ilość słońca jest mniejsza, niż w miesiącach letnich i wiosennych. W mniej słonecznych miesiącach trzeba też mieć w pamięci, by zwracać uwagę na to, czy panele fotowoltaiczne nie są przysłonięte śniegiem. Należy je wtedy z niego oczyścić, aby mogły pracować prawidłowo. Zwykle jednak firmy montujące myślą o tym i instalują panele pod kątem około 30-45 stopni, by śnieg mógł się z nich osunąć.