ABC budowy budynku. Czym są wiązary dachowe? Co należy o nich wiedzieć?W powszechnym mniemaniu dach składa się jedynie ze swojej zewnętrznej warstwy, najczęściej złożonej z dachówek lub paneli. Sprawa jest jednak znacznie bardziej zawiła i rozległa. Dach nie jest bowiem tylko kilkoma płytkami, a niezwykle rozbudowaną konstrukcją, która składa się z wielu części. Pośród nich są elementy wewnętrzne, których nie widać na pierwszy rzut oka. Są to tak zwane wiązary dachowe. 

Co to są wiązary dachowe?

Ale czym dokładnie są wiązary dachowe? Najprościej rzecz ujmując, jest to pewnego typu szkielet, który rozkłada masę dachu na ściany nośne. Dzięki temu mamy pewność, że dach się nie zawali oraz będzie stabilny. Jest to technologia stosowana najczęściej w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym, szczególnie kiedy dach ma dużą powierzchnię. 

Wiązary dachowe to jeden z podstawowych elementów, o których należy pamiętać, gdy samodzielnie wznosimy dom. Stanowi podparcie całej konstrukcji, w związku z czym zapewnia bezpieczeństwo wszystkim domownikom. W dodatku jest to rozwiązanie bardzo tanie i dość opłacalne, zatem warto się na nie zdecydować.